Nižná postúpila ďalej, doma sme vyhrali len raz

ŠK Lido Prírodovedec - TJA-Fbo Nižná    6:5 (1:0, 2:1, 3:4)

Kanadské body: Rieger 2+0, Slezák 2+0, Gažík 0+2, Vico 1+0, Dida 0+1, Žilka 0+1

Strely – 20:25

Vylúčenia – 0:0

Madison Square Elán bola cez víkend miestom konania ďalších zápolení play off. Po dvoch zápasoch na Orave sme mali nôž na krku, no Liďáci sa nevzdávajú a to tušili všetci až na Nižnancov, ktorí si už týždeň vyberali súpera do semifinále. V mečbalovom zápase však narazili na nepriechodný defenzívny val. V prvej tretine bolo šancí ako šafránu, a preto sa na otvorenie gólového účtu čakalo až do 18. minúty, keď Rieger vypichol Nižňanskému obrancovi lotpu a sám zoči voči Staroňovi zo vzduchu rozjasal domácu striedačku.

Druhá tretina vyzerala presne tak isto ako prvá. Vyrovnaný súboj, v ktorom tímy nerobili chyby. Hra bola rýchla, tvrdá, obetavá, ale všetko v rámci fér úrovne, ktorú výborne nastavila rozhodcovská dvojica Sklenica/Beňo. Prvé „vzrúšo“ v druhej tretine prišlo v čase 11:30, keď v brejkovej situácii hostia faulovali a bolo nám poskytnuté trestné strieľanie. Na to sa postavil Slezák, ale strela po bekhendovej kľučke sa nezmestila medzi tri tyče, a tak to ostalo 1:0. Čo sa ale Slezákovi nepodarilo z trestného strieľania, tak sa mu podarilo o necelú minútu na to z hry.

Ťažil z defenzívnej práce Žilku, ktorý vybojoval loptu, posunul ju na kapitána a senický sen si loptu hodil okolo nižňanského beka, prefičal okolo neho sťa víchor a 25 metrový šprint zakončil strelou z uhla, ktorá skoro roztrhla sito vo vzdialenejšom rohu – 2:0. Nižnanci nezvyknutí, že góly dáva iba súper boli zaskočení natoľko, že v snahe vsietiť kontaktný gól otvorili zadné vrátka a prečíslenie 2 na 1 veľmi umne a trpezlivo riešil Gažík. Na správny moment čakal večnosť, ale výsledná čapovačka ako od Joe Thortona na hokejku Riegera stála za to. Ten už z 200%-nej pozície nemal problém vybaviť vedenie 3:0.  Do konca tretiny sa však Nižnancom podarilo ešte znížiť, keď snáď druhú chybu v zápase využil Mačňák v čase 14:42.

Stav 3:1 po štyridsiatich minútach bolo presne to, čo sme chceli. Navyše, ľudia sa nestihli poriadne ani posadiť a Vico po 34 sekundách využil opäť nádhernú prihrávku od Gažíka a na dvakrát Staroňa predsalen prekonal. Ubehlo ani nie 40 sekúnd a Starostu z brány poslal striedať delovkou zo strednej vzdialenosti opäť Slezák. Mladučký brankár Kepšta si svoju premiéru predstavoval asi inak, keď si smolne dal vlastný gól pri prvom kontakte s loptou – 6:1. Päťgólový náskok vyzeral viac než sľubne, ale tak, ako sme my dokázali zdramatizovať druhý zápas v Mútnom to dokázali aj hostia u nás. Liďáci sa nechali trošku uniesť a hrali svoju hru už len na 90% a to víťazovi základnej časti stačilo na to, aby sa vrátili do zápasu. Do konca siedmej minúty sa presadili RegulyLatka – 6:3. Poväčšine sa hralo už iba pred Dobrovodským, ale náš brankár spolu s telami mužov pred ním držali trojgólový rozdiel iba do času 14:11, kedy sa presadil Joščák. Dve a pol minúty pred koncom dal na rozdiel jediného gólu Matúš Medžo, ale viac už Nižná nestihla a Lido si tak pripísalo historicky prvú výhru v play off!

ŠK Lido Prírodovedec - TJA-Fbo Nižná    4:5 (1:1, 1:3, 2:1)

Kanadské body: Ringer 2+0, Dida 1+0, Gažík 1+0, Dobrovodský 0+1, Lelák 0+1, Pagáč 0+1, Slezák 0+1

Strely – 19:34

Vylúčenia – 2:1

Rematch zo soboty sľuboval veľa. Navyše, Nižná v nedeľu nastúpila bez najproduktívnejšieho hráča základnej časti, Peťa Nehilu, ktorý sa v poslednej tretine sobotného zápasu zranil a v nedeľu prišiel podporiť svojich spoluhráčov už s barlami. Peťovi prajeme skoré uzdravenie! Nehila však ešte nestihol ani docupitať na tribúnu a v čase 2:44 už Lido vyhrávalo 1:0. Sériu dobrých zákrokov vyšperkoval perfektným výhodom na Gažíka Dobrovodský a topoľčiansky kúsač vymietol bližšie vinkel. Nižnanci boli oproti sobotnému zápasu podstatne koncentrovanejší a búšili do Liďákov od začiatku. Defenzíva však pracovala výborne a góly nepadali. Koncom 15. minúty však po trme-vrme prišlo dvojminútové vylúčenie Didu, keď v snahe zasiahnuť loptičku nohou trafil Matúša Medža a ten sa bolestivo zvalil na zem. Emócie gradovali, ale rozhodcovia situáciu zvládli a citlivo poslali Mareka na 2 minúty na trestnú lavicu (podstatne citlivejšie ako Marek Medžika na zem =D). V presilovke dostal trochu priestoru Reguly a vyrovnal na 1:1. Okrem toho v tretine viac gólov nepadlo, keďže aj Staroň aj Dobrovodský boli na správnych miestach pre svoje tímy.

Druhú tretinu sa pokračovalo v nastolenom trende akurát sa vyskytlo viac príležitostí na skórovanie po chybách. Zaujímavá situácia nastala v ôsmej minúte, keď sa k zakončeniu nadychoval Latka ale hokejku mu spoločne prebrúsili Dida aj Bačinský, no naša mladá ruža medzi tŕňmi si dobrovoľne išla oddýchnuť na trestnú lavicu. Chudák Marek musel teda drieť ďalej v oslabovke. Ukázalo sa, že nakoniec to dobre dopadlo. V oslabovke získal loptu Slezák, vyslal Mareka do samostatného úniku a Dida poslal Lido do vedenia 2:1. V dvanástej minúte bolo opäť vidno Slezáka, keď sa snažil presť okolo Medža, ale ten ho zastavil nedovolene. Tak ako sme dali gól v oslabení my, tak ho dali aj hostia, konkrétne exliďák Santer. V čase 15:24 v hŕbe tiel našiel loptu ako prvý Reguly a poslal Nižnú do vedenia. 32 sekúnd pred druhou sirénou však dostali Mravenečníci ďalšiu ranu. Hujo si zbehol pred bránu, vypýtal si loptu a z tesnej blízkosti pohotovo zakončil – 2:4.

Nikto v modrom drese nechcel, aby ho čakalo posledných 20 minút v sezóne, a tak posledné sily každý vložil do tretej tretiny. Nanešťastie, Reguly už po dvoch minútach využil svoje šikovné ruky a individuálnou akciou dal na 2:5. To však Bluskovcov nezlomilo. Nižná síce chcela svoj náskok zvýšiť, ale srdcia, ktorá ležali na ploche to nedovolili. Pečiatky na telách hráčov pribúdali, Dobrovodský každou minútou viac a viac potvrdzoval svoju tohtosezónnu formu. Na 3:5 sa podarilo znížiť Ringerovi z predbránkového priestoru kam sa výborne natlačil a modrí išli ďalej. Šance na góly mali Dida, Gažík či Slezák, ale všetky tieto pokusy končili iba na výbornom Staroňovi alebo konštrukcii brány. Presalen gól na 4:5 prišiel 200 sekúnd pred koncom. Ledva chodiaci, ale za to po góloch hladný Ringer si znova našiel lotpu pred bránou a rozjasal svojich spoluhráčov. Času pomaly ubúdalo, Nižná už len vyhadzovala lopty, Liďáci hrali v šiestich a posielali jednu loptu za druhou smerom k nižnanskej bráne. Obrovské šance na vyrovananie mali v powerplay Slezák, Paulikovič či Dida, no brankár hostí podržal svoj tím maximálnym možným spôsobom a zabezpečil tak, že 5. zápas sa v stredu hrať nebude.

Potešilo: všetko
Sklamalo: koniec sezóny

S mikrofónom za florbalom, Roland Bluska (pre szfb.sk):

„Je veľká škoda, že sa nám dnes skončila sezóna. Najmä preto, že sme postupne zo zápasu na zápas boli Nižnej viac a viac vyrovnanejším súperom a nemali to s nami jednoduché. Máme kvalitný tím, no rozdiel je predovšetkým v tom, že súper premení takmer každú šancu na gól, zatiaľ čo my potrebujeme možností trojnásobok. Nie náhodou Nižná vyhrala základnú časť.“

S mikrofónom za florbalom, Patrik Paulikovič:

„Začiatok série nám nevyšiel podľa predstáv, nakoľko veľa hráčov nášho mužstva má s týmito zápasmi žiadne alebo minimálne skúsenosti, avšak pomohol nám videorozbor po prvom zápase a dovolím si tvrdiť, že v zvyšných troch zápasoch sme boli Nižnej minimálne vyrovnaným ak nie lepším tímom. Od druhého zápasu sme pôsobili na ihrisku živšie ako náš súper, kondične, rýchlostne, takticky, aj bojovnosťou sme ich prevyšovali. Avšak hráči Nižnej sú zatiaľ o niečo lepší hráči od nás, s veľkým kusom talentu od Boha. Pri pohľade na štatistiky to môže vyzerať že Reguly nás porazil sám ale je to kolektívny šport pri ktorom víťazí aj prehráva vždy celý tím. Nižnej prajem veľa šťastia v semifinále, nech im zdravie slúži a nech majú sériu aspoň v takom nasadení a duchu fair play ako mali s nami. My sme tento rok spravili dobrý kus roboty a máme potenciál v ďalších sezónach uhrať oveľa lepšie umiestnenie.“

S mikrofónom za florbalom, Tomáš Reguly (pre szfb.sk):
„Dnešný zápas bol ukážkou ako má vyzerať kvalitný zápas extraligy play-off. Obe družstvá nechali v hre srdce, čo sa prejavilo na predvedenej hre. Z postupu do semifinále sa veľmi tešíme.“

S mikrofónom za florbalom, Matúš Staroň:

„Kľúčové bolo, že sme sa po sobotňajšom maximálnom podcenení dokázali v nedeľu správne nahecovať. Na chalanoch bolo už pred zápasom vidno, že spravia všetko preto, aby sa séria ukončila a tak za i stalo. Veľa zblokovaných striel súpera, krásne akcie, góly a v posledných minútach zápasu asi najväčšia bojovnosť akú som túto sezónu videl. Lido nás poriadne preverilo a ukázalo, že piate miesto nebola náhoda. Ďakujeme im za krásnu dramatickú sériu a tiež za "klepnutie po prstoch", ktoré nás vrátilo na zem a môže nám v ďalších bojoch len pomôcť.“

S mikrofónom za florbalom, Daniel Dobrovodský:
„Séria mala náboj ešte než sa začala. Pre mňa osobne bola veľká motivácia navyše hrať proti chalanom z Nižnej, ktorých veľmi dobre poznám a pamätám si všetky naše súboje už od čias M1. Prvý zápas sme nezvládli, keď sme pokračovali v robení chýb zo zápasov základnej časti. Dôkladná video-taktická analýza pred druhým zápasom nám ukázala najväčšie problémy v našej hre, ktoré sme v ďalších zápasoch dokázali celkom úspešne odstrániť. Nasledujúce tri zápasy skončili o gól - jeden sme vyhrali a dva prehrali, čo svedčí o tom, že sme boli v sérii vyrovnaním súperom. Možno práve vtedy sa ukázala individuálna technická vyspelosť hráčov Nižnej ako kľúčový faktor celej serie. Veľmi sme chceli ísť ďalej, ale aj keď sa nám to nepodarilo, tak ako tím sme za jeden rok spravili výbornú robotu a myslím si, že všetci môžeme mať hlavy hore a pozrieť sa jeden druhému do očí, lebo sme nič neodflákli, do hry sme dali srdce a bojovali jeden za druhého a to je v športe najviac. Takže chalanom z Oravy gratulujem k postupu a prajem veľa šťastia v ďalších bojoch play-off. Na zaver ďakujem všetkým naozaj všetkým chalanom v tíme a trénerovi Rolovi Bluskovi za celosezónnu spoločnú robotu a verím, že sa v septembri vrátime ešte silnejší. A špeciálne ďakujem Palovi Veningerovi za deviatu spoločnú sezónu =)"

Napriek tomu, že sme Nižnú vytrápili, tak tesnú sériu sa nám napokon nepodarilo ešte zdramatizovať, aj keď vieme, že tam na to priestor bol. Na druhý zápas sa bola pozrieť aj televízia TA3 a natočila peknú reportáž, kde si môžete pozrieť aj spomínané góly. Nižnej gratulujeme k postupu, držíme palce do ďalších bojov a veríme, že ich táto séria bavila aspoň tak ako nás! Bratovražedná bola, nikto nikomu nič nedaroval a tak by to malo byť. Taktiež ďakujeme aj všetkým čo počas sezóny pomáhali organizačne, fanúšikom, správcovi haly a každému ďalšiemu, čo svojou troškou prispel. Vidíme sa ďalšiu sezónu!

Autor: Pavol Veninger