ŠK LIDO Prírodovedec – Mikuláš Prešov 11:3 (3:0,3:1,5:2)

Kanadské body: Santer 3+1, Letaši 3+0, Bachan 2+0, Žilka 1+1, Lelák 1+1, Gramblička 0+2, Pagáč 1+0, Golan, Paulikovič, Košík všetci 0+1

Strely na bránku – 25:25 (4:6, 11:7, 10:12)

Vylúčenia – 4:3 + Sikorjak (Prešov) 10 min. nešportové správanie

Domáci nastúpili na zápas štvrtého s tretím s imperatívom vyhrať. Začali na dve formácie a poriadne zostra, keď už v tretej minúte prekonal Sninčáka Bachan. Liďáci aktívnou hrou a napádaním nedali súperovým obrancom ani na chvíľu vydýchnuť. Odmenou im boli dva góly Letašiho, ktorý v prvej formácii dokonale nahradil svadbujúceho Günthera. Lido v prvej tretine nestrieľalo často, ale mimoriadne efektívne, keď zo štyroch striel na bránku dalo tri góly. Na opačnej strane ihriska si so všetkými šiestimi strelami poradil Dobrovodský (väčšinu kryl v oslabení pri vylúčení Valaštína), a tak po prvej tretine svietil stav 3:0.

V druhej tretine Liďáci povzbudení trénerom do častejšej streľby začali Sninčáka zamestnávať častejšie. Bohužiaľ boli to ale hostia, ktorí v 28. minúte zásluhou Kassaya potrestali hrubú chybu v obrane domácich. To ale Prešovčania nemali robiť, iba tým zobudili „spiaceho draka.“ V následných ôsmich minútach Bachan, Letaši a Žilka svojimi gólmi vyhnali Sninčáka z bránky a to ešte sa domáci stihli ubrániť obávanej prešovskej presilovke pri vylúčení Letašiho. Navyše na prelome tretín si mohli zahrať presilovku, ktorú ale nezahrali dobre.

V tretej tretine sa viditeľne frustrovaní Prešovčania snažili páliť na Dobrovodského zo všetkých uhlov, ten zdramatizovanie zápasu odmietol. V 48. minúte Pagáč svojím gólom hosťom jemne naznačil, že zvrat v zápase sa asi konať už nebude. Navyše aj ďalšia presilovka Prešova skončila katastrofou, pretože si nedali pozor na rýchlonohého Santra, ktorý im unikol a nekompromisne vyvesil. Kapitán hostí Sikorjak neudržal nervy na uzde a dostal trest 2+10 minút. Ešte v hre štyroch proti štyrom pridal deviaty gól Lida Lelák. To už do zápasu zasiahli aj všetci hráči z lavičky a extraligovú premiéru zažil juniorský obranca a kapitán Viktor Vnuk. Brankár Prevužňák si neviedol o moc lepšie ako jeho predošlý kolega a v tretej tretine vyťahoval loptu z bránky štvrtýkrát po góle Santra. Hostia to teda skúšali bez brankára. Naviac Komínek nepremenil trestné strieľanie no z následnej presilovky 6 proti 4 znížil Joščák na 10:3. Posledné slovo mali v zápase domáci, keď aktívny Santer v poslednej sekunde zápasu skompletizoval hetrik. Lido tak zaslúžene v šlágri kola zvíťazilo vysoko 11:3. Hráčom zápasu bol vyhlásený Daniel Dobrovodský.

Potešilo: strelecká efektivita, jednoznačnosť zápasu, ubránené 3 zo 4 oslabení

Sklamalo: nič

Florbalové ozveny:

„Keby ste hrali ako Prešovčania, tiež ste frustrovaní.“ (neznámy autor).

„Takto sa oslavuje záchrana v lige!“ (Patres Paulikovič po zápase na margo, že už ani matematicky Lido nemôže skončiť na 11. či 12. mieste).

„Gratulujem k životnému výkonu.“ (Brankár Prešova Sninčák pri podávaní  rúk s Dobrovodským) Pozn. Po spomenutí v kabíne nastal v kabíne výbuch smiechu. Daniel podal výborný výkon, no všetci vieme, že rozhodne nebol ešte životný :)

ŠK Lido Prírodovedec – Predator Sabinov 14:0 (4:0,5:0,5:0)

Kanadské body: Slezák 1+4, Paulikovič 4+0, Valaštín 3+0, Pagáč 2+1, Košík 1+2, Santer 1+1, Žilka 1+0, Rieger 1+0, Holíček, Gunther, Letaši, Mosný – všetci  0+1

Strely na bránku – 37:20 (9:6,17:5,11:6)

Vylúčenia – 2:0

Zápas proti predposlednému tímu tabuľky bol v Madison Square Elán na pláne v nedeľu o 13:45. Liďáci nastúpili na tri kompletné formácie. Oproti sobote pribudol do zostavy Günther, no naopak chýbal kľúčový obranca Bachan, ktorého nepustila z postele horúčka. Od úvodných minút bolo jasné, kto je pánom na ihrisku. Domáci mali hernú prevahu, ktorú pretavil v úvodný gól v obrovskej pohode hrajúci Santer v 6. minúte. 10. minútu zápasu si dobre bude pamätať Dodo Košík. Jeden z najskúsenejších harcovníkov v modrom drese a defenzívny špecialista sa dočkal svojho prvého gólu v sezóne, keď ťažil z práce Holíčka. Potom domácich v rozlete spomalilo oslabenie. Zranený Kazimír sediaci na tribúne sa snažil strely blokovať aspoň očami, no nebolo to potrebné, ubránili sme sa. Sekundu po návrate na plochu Pagáč mohol byť rád, že sa nad ním rozhodcovia zmilovali a neposlali ho naspäť na trestnú, pretože spravil takmer identický faul ako pred dvoma minútami. Nestalo sa, a tak mohlo predstavenie Lida v hlavných úlohách so Slezákom a Paulikovičom pokračovať. Prvý menovaný posielal milimetrové prihrávky do rozhodenej obrany hostí a „Patres“ ich nekompromisne posielal za chrbát Surmika. Rezultát prvej tretiny – 4:0.

S obrovskou chuťou nastúpili Liďáci aj do druhej tretiny. V prvých troch minútach vypálili na bránku súpera až sedem striel! Z nich si však do siete našla cestu jediná z hokejky Pagáča. Najväčšiu šancu mal Gramblička, keď sa rútil sám na Surmika, ten však pre jeho filigrantský oblúčik nemal pochopenie. Hluchá pasáž prišla medzi 24. a 26. minútou, keď sa domáci dve minúty nevedeli vymaniť z pásma a tlaku hostí, na čo tréner Mészáros reagoval time-outom a dostal hráčov naspäť do kľudu. Tlak pominul a hralo sa opäť podľa domácich nôt. V streleckom koncerte pokračovali Žilka, Paulikovič a Slezák a Sabinov bol po dvoch tretinách a výsledku 9:0 zrelý na uterák.

Už po 30 sekundách hry v tretej tretine Valaštín pridal desiaty gól Lida v zápase. Sabinovčania pridali na tvrdosti a viacerí hráči tak boli radi, že neprišli v zápase k zraneniu, napriek tomu sme počas stretnutia nehrali ani jednu presilovú hru. V 52. minúte sa dočkal gólu z vari jeho 12. šance v zápase aj Rieger a prelomil tak streleckú smolu. Dva góly Valaštína a jeden Pagáča znamenali vedenie 14:0. V závere zápasu striedačka i tribúny s napätím zahučali vždy, keď sa ocitol v nebezpečnej pozícii Mlynarčík, ktorý zápas dohrával na krídle. Takisto aj vždy, keď loptička nebezpečne presvištala okolo bránky Veningera, ktorému všetci odpočítavali zvyšné sekundy do jeho prvého extraligového shutoutu a prvého vôbec v tejto sezóne extraligy. Napokon sa hostia presadiť nedokázali a so záverečnou sirénou zaznelo „Chase the Sun“ na oslavu víťazstva 14:0. Na zápas sa prišiel pozrieť aj bývalý hráč a legenda Lida Milan Forro spolu so zakladateľom klubu Tonom Wilschom, ktorí moholi odchádzať po zápase spokojní.

Lido sa týmto víťazstvom vyhuplo na priebežné tretie miesto v tabuľke so ziskom 33 bodov.

Potešilo: „ice time“ všetkých hráčov, góly po pekných kombináciach, shutout Veningera

Sklamalo: nervozita z výkonu rozhodcov, slabá produktivita prvého útoku.

„Nedopraje mi tú asistenciu ani za … „ (Jozef Letaši (v sezóne zatiaľ 13+2) po tom, čo Vlado Gramblička nepremenil nájazd po jeho vysunutí)

Autor:Gabriel Mészáros