Lido víťazom Slovak Floorball Cupu 2016

09.09.2016 12:22

Uplynulý víkend si naši chlapci zmerali sily s tímami rôznych krajín na turnaji, ktorý bol poslednou hernou previerkou pred novou sezónou. Zohrali 7 súťažných a 3 priateľské zápasy s bilanciou 9 výhier a jednou výhrou po nájazdoch. Ani raz z ihriska neodchádzali ako porazení. Hrací čas bol 2x15 minút.

Piatok:

Prvý hrací deň a prvý zápas. Čakal nás nováčik 1. ligy Páv Piešťany. Rozdiel v kvalite bol obrovský. Lido dominovalo vo všetkých činnostiach. Tomu zodpovedala štatistika striel na bránku 23:4 a aj skóre 9:0. Druhý súťažný zápas sme hrali proti francúzskemu Annec. O poznanie náročnejší súper, no aj tak sme ho k ničomu nepustili a v kľude dokráčali k výhre 2:0. Posledný zápas dňa sme odohrali prípravný zápas s Florpédom Bratislava. Bol podobný, ako proti Piešťanom, vyhrali sme ho 7:1. Po tomto zápase nás žiaľ opustil kvôli spoločenským povinnostiam náš doteraz najproduktívnejší hráč na turnaji Rasťo Bencel, ktorý nahonobil v troch zápasoch 6 gólov a 2 asistencie. Večer sa turnaja shootout challenge zúčastnili z Lida tri trojice: Veninger Slezák, Dobrovodský Lelák Mészáros Paulikovič. Posledným menovaným sa podarilo turnaj 16 dvojíc vyhrať. Toho, kto sleduje slovenský florbal, táto skutočnosť veľmi neprekvapí, keďže Mészáros ešte úplne nezdrevenel a Paulikovič dá gól z nájazdu kedy chce.

Sobota:

Ráno v nekresťanskom čase sme sa stretli s ďalším prvoligistom – Trnavou. Chlapci ešte spinkali, hlavne smerom dozadu, keď sme súperovi nechali príliš veľa možností na streľbu. Našťastie strelecká potencia bola dostatočná a Lido vďaka víťazstvu 7:3 vyhralo svoju skupinu a postúpilo priamo do osemfinále, ktoré malo odohrať až večer o 20:00. Voľný čas si chlapci vyplnili dvojzápasom s Partizánskym. Oba zápasy skončili navlas rovnako 3:0. Potom sa mravenečníci vybrali sledovať šestnásťfinále, ktoré nám malo určiť súpera. Všetci na tribúne svorne fandili našim kamarátom zo Snipers Bratislava, s ktorým sme sa túžili stretnúť. Dlho to aj vychádzalo, keďže viedli 2:0. Osud to však zariadil inak a po výhre 3:2 sa radovalo Vysoké Mýto (CZE). Pozorné obrany dominovali tomuto zápasu, striel bolo ako šafránu, no napriek tomu bolo Lido o niečo lepším tímom. Po polčase sme viedli 1:0. V druhom polčase mravenečníci naviac trestali brejky a otvorenú obranu súpera, vďaka čomu si vypracovali náskok už 4:0. Dojem zo zápasu pokazilo trestné strieľanie, z ktorého súper korigoval na 4:1 ako aj päťminútový likvidačný zákrok na našu ikonu Paulikoviča.

Nedeľa:

Vo štvrťfinále nás čakal východniarsky mix Young, free & drunk. Strach naháňal nie ani tak prešovský ostrostrelec Leško v drese súpera, ale hala Mladosť a parkety v nej, na ktorých Lido hrá veľmi nerado. Našťastie si chlapci veľmi rýchlo vytvorili dvojgólový náskok, aby ho na začiatku druhého polčasu ešte poistili gólom na 3:0 a potom zurvalou defenzívou ubetónovali a dokráčali k výhre 3:1, no opustil nás ďalší člen tímu Ondrej „Bocci“ Pagáč, ktorý musel odcestovať na plánovanú operáciu. V semifinále sme sa stretli s tímom Hakunila (FIN). Zápas to bol opäť defenzívne ladený a stala sa vec nevídaná, od šiestej minúty sme na turnaji po prvý krát prehrávali. Naviac Lido prišlo aj o ďalšieho centra Grambličku, ktorý si natiahol sval. Zápas sa teda dohrával v značne improvizovanej zostave a chudák Paulikovič si z riadnej hracej doby odohral asi 25 minút, z toho celý druhý polčas s dotrhanou teniskou! Napriek tomu mravenečníci dokázali vyrovnať a viac gólov diváci v zápase nevideli. Nasledovalo 5-minútové predĺženie 3 proti 3, no od atraktivity vídanej v NHL to malo ďaleko, keďže nikto nechcel  urobiť chybu. Po nadstavenom čase, ktoré oba tímy v podstate odstáli, nasledovala séria troch nájazdov. Našťastie boli potrebné iba dve, keďže „Kráľ Henrik“ Veninger v bránke čaroval a Paulikovič so Žilkom fínskeho brankára dokonale „vykúpali.“

Finále:

Po tom, ako sme na turnaji prišli za jediný deň o oboch stredných útočníkov, zdvihol náš generálny manažér telefón a kontaktoval univerzála Rasťa Bencela, ktorý na finále prisľúbil pomoc, aj týmto sa mu chceme v mene klubu poďakovať, že sa obetoval a prišiel pomôcť Lidu. A bol to práve Bencel, ktorý tromi gólmi a dvomi asistenciami režíroval výhru Lida vo finále proti Žltému snehu Košice. Ale pekne po poriadku.

Finálový zápas sa hral na rozdiel od ostatných 3x20 hrubý čas. Oba tímy už nemali po náročnom turnaji síl na rozdávanie, no boli odhodlané zvíťaziť. Úvodné oťukávanie sa nekonalo a nováčika si dali do parády Žilka Bencelom, čo znamenalo rýchle vedenie 2:0. Potom sa hra ukľudnila a oba tímy do prestávky skórovali jeden krát, čo znamenalo vedenie mravenečníkov 3:1. V druhej tretine prebehol pokus o zaradenie Grambličku do zostavy a hrať na tri krídelné formácie a čo najviac pošetriť sily. Žltý sneh vyrukoval s osobnou obranou, no želaný efekt im nepriniesla. Liďáci sa s ňou hravo dokázali vysporiadať a góly Riegera Vnuka znamenali vedenie už 5:2. V záverečnej tretine sme mali viac síl ako súper a už tak výrazné vedenie sme ešte navýšili na 9:2, keď sa dokázali presadiť Paulikovič, Valaštín a ďalší. Žltý sneh ešte dokázal znížiť na 9:3, avšak posledné slovo mal nezastaviteľný Bencel, ktorý 10. gólom skompletizoval hetrik! Liďákom sa podarilo Žltý sneh roztopiť našim signálom „fakľa“, a tak sa mohli so záverečným hvizdom začať oslavy víťazstva.

Zaujímavosti na Slovak floorball cup:

- Lido na celom turnaji inkasovalo v 7 zápasoch iba 9 gólov – najlepšia obrana na turnaji

- Rasťo Bencel bol vyhlásený najlepším hráčom zápasu v každom zápase, v ktorom nastúpil (3)

- 11 bodov mu stačilo na to, aby bol najproduktívnejším hráčom svojho tímu

- Napriek tomu nebol v all – stars turnaja

- Do All – stars turnaja boli vyhlásení Veninger, Vnuk a Lelák

- René Slezák ukončil svoje takmer polročné čakanie a konečne zlomil hokejku

- Taktiež vo štvrťfinále ukončil sedemzápasovú šnúru bez dvojminútového trestu

- Valaštín aj na tomto turnaji potvrdil renomé „nahrávača“ (9+1)

- Hráči stihli počas turnaja vo voľnom čase odohrať približne 20 partičiek hry Bang!

- V sobotu spravil veľký životný krok náš bývalý extraligista Dodo Košík, keď si vzal svoju dlhoročnú priateľku Lucku! Kvôli dopravnej situácii a nabitému programu sme mu nemohli prísť osobne zagratulovať, ale v mene celého klubu vám gratulujeme! =)

Autori: Gabriel Mészáros/Pavol Veninger